
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.89 mm |
| Width | 12.0142 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 19.9898 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 20 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Glass, Polyester |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Socket |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| VDE Tested | No |
| Preloaded | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43939
Ext.Price$0.43939
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43939 | $0.43939 |
| 10 | $0.34397 | $3.43970 |
| 25 | $0.31159 | $7.78975 |
| 50 | $0.28226 | $14.11300 |
| 100 | $0.25569 | $25.56900 |
| 300 | $0.24392 | $73.17600 |
| 500 | $0.23270 | $116.35000 |
| 1000 | $0.21893 | $218.93000 |
